Прва македонска кошаркарска лига 1996/97

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1996/97
ТВ МТВ 2
Конечни места
Првак Годел Работнички (5. титула)
Вицепрвак Жито Вардар (1. финале)
1995/96
1997/98

Првата македонска кошаркарска лига 1996/97 - 5. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички Македонија Марин Докузовски Македонија Јорданчо Давитков
МЗТ Аеродром Македонија Александар Књазев
Деликатес

Извор:[1]

Разигрување[уреди | уреди извор]

Бараж за пласман во ФИБА ЕвроКупот[уреди | уреди извор]

Поради што Годел Работнички го освоил Првенството, а МЗТ го освоил Купот 1997, ФИБА Европа дозволувала влез на една македонска екипа во ФИВА ЕвроКупот, второто по ранг европско натпреварување, во сезоната 1997/98. Победникот од баражот го добивал тоа место. Но сепак подоцна, ФИБА Европа да им даде место и на двете екипи.[2]

23 април 1997 [1] МЗТ Аеродром 86, Годел Работнички 79    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Судии: Диковски, Крстевски
МТВ 2
Четвртини: 43-36, 43-43

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
Македонија Македонија
5 Илија Боцевски Центар Македонија Македонија
6 Владимир Драгутиновиќ Разигрувач  Сојузна Република Југославија
7 Душан Боцевски Центар Македонија Македонија
8 Хери  САД
9 Гоце Герасимовски Македонија Македонија
10 Горан Димитријевиќ Бек Македонија Македонија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек Македонија Македонија
12 Дејан Јовановски Крило
/ Бек
Македонија Македонија
13 Емил Рајковиќ Крилен центар Македонија Македонија
14 Игор Гацов Македонија Македонија
15 Атанасов Македонија Македонија
Срѓан Станковиќ Центар Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 1996/97
Работнички 5. титула

Главен тренер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 МТВ 2 (8 април 2020). „MZT - RABOTNICKI SUPER KUP 1997 godina“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 11 април 2020.
  2. „Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: МЗТ-Работнички (1997)“. basketball.mk преку web.archive.org. 8 април 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-11. Посетено на 11 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]