Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2007
Детали за турнирот
Датум(и)12-15 април
ГрадБитола
СалаМладост
Број на екипи8
ПрвакВардар Осигурување (1. титула)
ВицепрвакСтрумица 2005 (1. финале)
ПолуфиналистиФершпед Работнички
Карпош Соколи 2000
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчДоминиканска Република Карлос Морбан (Вардар Осигурување)
2006
2008

Купот на Македонија 2007 - 15. издание на Купот на Македонија во кошарка. Финалниот турнир се одиграл во спортската сала Младост во Битола. Турнирот бил во организација на продукциската куќа "Хаус 57".[1] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Вардар Осигурување.[2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Битола
Спортска сала Младост
Капацитет: 3,500
Спортската сала Младост

Квалификации[уреди | уреди извор]

Карпош Соколи против Леов Ангели[уреди | уреди извор]

2007 [3] Леов Ангели 88, Карпош Соколи 2000 79    Спортска сала Гемиџии, Велес Канал 21
Четвртини: 16-24, 31-16, 18-23, 23-16
2007 Карпош Соколи 2000 vs. Леов Ангели    Скопје
Карпош Соколи 2000 го освоил двомечот

Завршен Турнир[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

12 април 2007
17:30[4]
[1] Вардар Осигурување 90, Фени Индустри 58    Спортска сала Младост, Битола
12 април 2007
20:15[4]
[2] Свислион Пелистер 70, Фершпед Работнички 76    Спортска сала Младост, Битола
13 април 2007 [3][4][5] Струмица 2005 83, АМАК СП 79    Спортска сала Младост, Битола
13 април 2007 [6][7][8] МЗТ Аеродром 2000 74, Карпош Соколи 2000 77    Спортска сала Младост, Битола

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 април 2007 [9][10][11] Вардар Осигурување 81, Фершпед Работнички 71    Спортска сала Младост, Битола
Четвртини: 21-20, 33-23, 11-13, 16-15
Пое: К. Морбан 24
Ско: К. Павловски 17
14 април 2007 [12][13][14] Струмица 2005 86, Карпош Соколи 2000 56    Спортска сала Младост, Битола
Четвртини: 23-17, 28-11, 21-18, 14-10
Пое: Е. Богоев 19[5]

Финале[уреди | уреди извор]

15 април 2007 [5][15] Вардар Осигурување 73, Струмица 2005 66    Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 1,500
Судии: Марјан Стојовски, Зоран Златевски, Александар Милојевиќ
Четвртини: 6-14, 22-14, 9-16, 36-22
Пое: К. Морбан 25
Ско: К. Павловски 6
Дод: Г. Самарџиев 5
Пое: повеќемина-2 19
Ско: повеќемина-3 6
Дод: С. Хаџивасилев 5

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
15 Горан Самарџиев Разигрувач Македонија Македонија
6 Карлос Морбан Бек Доминиканска Република Доминиканска Република
12 Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија
14 Перо Блажевски Крило Македонија Македонија
9 Кирил Павловски Центар Македонија Македонија
4 Енес Хаџибулиќ Бек Македонија Македонија
8 Филип Кралевски (К) Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
7 Александар Совковски Крило Македонија Македонија
11 Филип Конзулов Крилен центар Македонија Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2007
Вардар Осигурување 1. титула

Главен тренер

Помошник тренер

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најкорисен играч на финалето - Карлос Морбан
  • Најдобар стрелец на турнирот - Карлос Морбан
  • Најдобар одбранбен играч на турнирот - Марјан Ѓуров

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ждрепката ги крои противниците“. vecer.mk. 28 март 2007. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
  2. „Прв трофеј за Вардар осигурување“. vest.mk. 17 април 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-02-12.
  3. Канал 21 (9 април 2020). „ANGELI VELES - KARPOS SOKOLI“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.
  4. 4,0 4,1 „Оган во Битола“. vecer.mk. 11 април 2007. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска] Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „11 април“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  5. 5,0 5,1 МТВ (1 април 2020). „VARDAR - STRUMICA (FINALE KUP 2007)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 1 април 2020.