Спортска сала Боро Чурлевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Спортска сала Младост)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спортска сала „Боро Чурлевски“
Спортската сала Младост
Место Битола, Македонија
Отворен
Реновиран 2017
Сопственик Општина Битола
Игра РК Пелистер
КК Пелистер
РК Работник
РК Битола
Гледачи 3,500

Спортската сала „Боро Чурлевски“, позната и по старото име „Младост“, е мултифункционална спортска сала во Битола и се користи првенствено за кошаркарски и ракометни натпревари. Во објектот има и простор за пинг-понг, како и куглана. Во неа играат КК Пелистер, РК Пелистер, РК Еурофарм Работник и РК Битола, а се користи и за одржување на концерти. Капацитетот е околку 3,500 гледачи.

Историја[уреди | уреди извор]

Салата била домаќин на завршницата на Купот на Македонија во кошарка 2007. Оваа спортска сала била најголема на територијата на Република Македонија, пред изградбата на спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје.

Во јануари 2017 година, билo започнато реновирањето на внатрешноста на салата.[1][2] Со реновирањето биле опфатени подот, трибините, бил поставен нов семафор, а претходно бил поставен нов систем за греење [3][4]. На 6 април 2017 година со мечот РК Пелистер - РК Металург во второто коло на плеј-офот на ракометната Суперлига, бил одигран првиот натпревар во реновираната сала. [5]

На крајот на јули 2018 година, името на салата било сменето во „Боро Чурлевски“, во чест на рано починатиот Боро Чурлевски, поранешен битолски ракометар.[6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]