Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 1994

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1994
Детали за турнирот
ГрадГостивар
СалаМладост
ПрвакГодел Работнички (2. титула)
ВицепрвакМЗТ Хепос (1. финале)
1993
1995

Купот на Македонија 1994 - 2. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Младост во Гостивар. Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Годел Работнички.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Гостивар
Спортска сала Младост
Капацитет: 1,500

Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

1994 [1] Годел Работнички vs. Кочани Деликатес    Спортска сала Младост, Гостивар

Финале[уреди | уреди извор]

1994 Годел Работнички 81, МЗТ Хепос 49    Спортска сала Младост, Гостивар
Победник во
Купот на Македонија 1994
Работнички 2. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: МЗТ Скопје-Кочани (1994)“. basketball.mk преку web.archive.org. 31 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-06. Посетено на 7 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]