Куп на Македонија во кошарка 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1996
Детали за турнирот
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
ПрвакМЗТ Аеродром (1. титула)
ВицепрвакГодел Работнички (3. финале)
1995
1997

Купот на Македонија 1996 - 4. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Градски Парк во Скопје. Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 1,400

Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

1996 [1] Годел Работнички 86, Деликатес 80    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: -, -
1996 [1] МЗТ Аеродром 78, Жито Вардар 58    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: -, -

Финале[уреди | уреди извор]

1996 [1] Годел Работнички 64, МЗТ Аеродром 69    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Судии: Марјан Стојовски, Зоран Златевски
МТВ
Четвртини: 36-28, 28-41
Пое: - Пое: В. Стефанов 19
Победник во
Купот на Македонија 1996
МЗТ Аеродром 1. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Извор:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 МТВ (29 март 2020). „RABOTNICKI - MZT (KUP NA RM 1996)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 31 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]