Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2002
Детали за турнирот
Датум(и)2-4 мај
ГрадОхрид
СалаБилјанини Извори
Број на екипи4
ПрвакНикол Ферт (2. титула)
ВицепрвакФершпед Работнички (7. финале)
ПолуфиналистиКуманово
МЗТ Аеродром 2000
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Тодор Гечевски (Никол Ферт)
Гледаност3,700 (1,233 по натпревар)
2001
2003

Купот на Македонија 2002 - 10. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид. Турнирот бил во организација на КФМ.[1] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Никол Ферт.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000

Квалификации[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Куманово против Жито Вардар ЖИВА[уреди | уреди извор]

2002 [2] Жито Вардар ЖИВА 97, Куманово 2009 91    Спортска сала Гемиџии, Велес
2002 [2] Куманово 2009 86 (76), Жито Вардар ЖИВА (70) 76 Пдж  Спортска сала Куманово, Куманово
Четвртини: -, -, -, -, Пдж: 10-6
Куманово го освоил двомечот со 177:173

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

2 мај 2002 [1][2] Куманово 69, Никол Ферт 71    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,000
Четвртини: 15-19, 29-20, 18-12, 7-20
Пое: И. Михајловски 19 Пое: Д. Јовановски 24
2 мај 2002 [3][4] Фершпед Работнички 83, МЗТ Аеродром 2000 71    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,500
Четвртини: 25-18, 18-21, 21-12, 19-20
Пое: Ѓ. Чековски 17 Пое: Ѓ. Војновиќ 17

Финале[уреди | уреди извор]

4 мај 2002 [3][5] Никол Ферт 88, Фершпед Работнички 82 Пдж  Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 1,200
Судии: Зоран Златевски
МТВ 2
Четвртини: 18-23, 12-10, 17-15, 23-22, Пдж: 18-12
Пое: Т. Гечевски 24 Пое: Ѓ. Чековски 28

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
10 Будимир Јоловиќ Крило Македонија Македонија
 Сојузна Република Југославија
11 Тодор Гечевски Центар Македонија Македонија
14 Милан Сотировски (К) Бек Македонија Македонија
15 Јосип Сичиќ Центар  Хрватска
12 Дејан Јовановски Крило
/ Бек
Македонија Македонија
4 Сефер Цаноски Македонија Македонија
7 Слободан Петровски Крило Македонија Македонија
13 Томе Дишлиев Центар Македонија Македонија
Александар Совковски Бек /
Крило
Македонија Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2002
Никол Ферт 1. титула

Главен тренер

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Четири желби за јубилејниот трофеј“. vest.com.mk. 30 април 2002.[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 МТВ 2 (4 мај 2020). „Zito Vardar - Kumanovo“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 15 мај 2020.
  3. МТВ 2 (5 април 2020). „NIKOLFERT - RABOTNICKI FINALE KUP NA RM 2002 (FALAT 2 MIN NA KRAJ)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 5 април 2020.