Куп на Македонија во кошарка 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на Македонија 2018
Детали за турнирот
СпортBasketball pictogram.svg Кошарка
Датум(и)16 - 18 февруари
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
Број на екипи8
ШампионМЗТ Аеродром (9. титула)
ВицешампионРаботнички
2017
2019

Купот на Македонија 2018 - 26. издание на Купот на Македонија во кошарка. Во ова издание учествувале осум екипи на завршницата на турнирот. Екипите биле подредени според местоположбата на табелата од полусезоната од Првата лига 2017/18. Турнирот бил одигран во спортската сала Јасмин во Кавадарци во организација на Македонската Кошаркарска Федерација.[1][2][3][4] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
Makedonija - Luksemburg kosarka (Sala Jasmin 2016).jpg

Екипи учесници[уреди | уреди извор]

На завршниот турнир обезбедиле пласман екипите кои завршиле на првите осум места на табелата од полусезоната (до 11. коло) од Првата лига 2017/18. Пласманот на една екипа значел против која екипа ќе се натпреварува, односно систем 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.[1][2]

Место Екипа
1. Работнички
2. Блокотехна НБ
3. МЗТ Аеродром
4. Куманово 2009
5. Гостивар 2015
6. Фени Индустри
7. АВ Охрид
8. Карпош Соколи 2000
9. Кожув
10. Шкупи
11. Пелистер
12. Струмица

Костур[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                       
  1  Работнички 103  
8  Карпош Соколи 2000 49  
  1  Работнички 77  
  4  Куманово 2009 68  
4  Куманово 2009 85
  5  Гостивар 65  
    1  Работнички 67
  3  МЗТ Аеродром 76
  2  Блокотехна НБ 110  
7  АВ Охрид 88  
  2  Блокотехна НБ 78
  3  МЗТ Аеродром 89  
3  МЗТ Аеродром 115
  6  Фени Индустри 68  

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

16 февруари
2018
13:00
Извештај Работнички 103, Карпош Соколи 2000 49    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 50
Четвртини: 26-9, 25-14, 22-15, 30-11
Пое: М. Гинјард 21
Ско: М. Гинјард, К. Николовски 7
Аси: Д. Мираковски 9
Пое: А. Атанасов 15
Ско: О. Тасков 10
Аси: повеќемина-4 2
16 февруари
2018
15:30
Извештај Блокотехна НБ 110, АВ Охрид 88    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 80
Четвртини: 35-17, 25-16, 29-34, 21-21
Пое: Д. Бенџамин 18
Ско: Д. Мијатовиќ 9
Аси: М. Младеновиќ 7
Пое: М. Јунаковиќ 37
Ско: Е. Зимиќ 11
Аси: повеќемина-6 2
16 февруари
2018
18:00
Извештај МЗТ Аеродром 115, Фени Индустри 68    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 600
Четвртини: 34-28, 30-21, 27-12, 24-7
Пое: Џ. Крафорд 24
Ско: Ј. Лалиќ, Д. Стојановски 5
Аси: Џ. Крафорд 5
Пое: Д. Лохорн 23
Ско: Д. Вокер 8
Аси: Ј. Петровски, Д. Лохорн 3
16 февруари
2018
20:30
Извештај Куманово 2009 85, Гостивар 65    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 50
Четвртини: 28-23, 19-14, 23-12, 15-16
Пое: Н. Караколев 17
Ско: А. Штерјов 8
Аси: Д. Караџовски 9
Пое: Ј. Сегариќ 17
Ско: И. Димчевски 5
Аси: А. Магдевски 5

Полуфинале[уреди | уреди извор]

17 февруари
2018
17:30
Извештај Работнички 77, Куманово 2009 68    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 1,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 22-21, 24-10, 13-17, 18-20
Пое: К. Николовски 18
Ско: К. Николовски 10
Аси: Д. Мираковски 5
Пое: А. Штерјов 12
Ско: А. Штерјов 8
Аси: Д. Караџовски 9
17 февруари
2018
20:30
Извештај Блокотехна НБ 78, МЗТ Аеродром 89    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 1,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 29-19, 14-26, 19-24, 16-20
Пое: Д. Мијатовиќ 21
Ско: Д. Мијатовиќ 8
Аси: М. Младеновиќ 6
Пое: Џ. Крафорд 32
Ско: Ј. Лалиќ 8
Аси: Џ. Крафорд, Д. Соколов 5

Финале[уреди | уреди извор]

18 февруари
2018
19:00
Извештај Работнички 67, МЗТ Аеродром 76    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 2,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 14-17, 17-16, 17-21, 19-22
Пое: Д. Мираковски 24
Ско: Ч. Костов 12
Аси: Р. Робинсон 5
Пое: Б. Трајковски 18
Ско: Д. Стојановски 10
Аси: Д. Соколов 4
Куп на Македонија
2018 Победник
KK MZT Skopje.jpg
МЗТ Аеродром 9. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Извор:[5][6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Купот повторно ќе се игра во Кавадарци“, sportmedia.mk, 5 февруари 2018 (посет. 5 февруари 2018 г).
  2. 2,0 2,1 Кошаркарскиот Куп на Македонија повторно ќе се игра во Кавадарци“, gol.mk, 5 февруари 2018 (посет. 5 февруари 2018 г).
  3. Никој нема 500.000 денари за организација на Купот“, sportmedia.mk, 30 јануари 2018 (посет. 31 јануари 2018 г).
  4. МКФ ќе бара чаре: Никој не сака да го организира Купот на Македонија“, gol.mk, 30 јануари 2018 (посет. 31 јануари 2018 г).
  5. Дамјан: За сите промени треба време, овој трофеј ќе ни ја зголеми самодовербата“, sportmedia.mk, 18 февруари 2018 (посет. 23 февруари 2018 г).
  6. Мираковски: Во незгоден момент го претрпевме првиот пораз“, ekipa.mk, 19 февруари 2018 (посет. 23 февруари 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]