2012/13 БИБЛ сезона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2012/13
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 15 октомври 2012 - 15 јануари 2013 (Прва групна фаза)
22 јануари - 3 април 2013 (Втора групна фаза)
19 - 21 април 2013 (Завршен турнир)
Број на тимови 10
2012/13
Лигашки шампиони Израел Хапоел Гилбоа Галил
  вице-прваци Бугарија Левски Софија
Балканска Лига сезони

← 2011/12

2013/14 →

БИБЛ сезоната 2012/13 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2012/13 поради спонзорски причини било 5. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Десет екипи од Македонија, Бугарија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Грција и Израел се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Хапоел Гилбоа Галил.

Екипи[уреди | уреди извор]

Држава Бр.на екипи Екипи
Бугарија Бугарија 2 Левски Софија Рилски Спортист
Македонија Македонија 2 Куманово 2009 Кожув
Црна Гора Црна Гора 2 Теодо Морнар
Хрватска Хрватска 1 Ѓуро Ѓаковиќ
Грција Грција 1 Кавала
Израел Израел 1 Хапоел Гилбоа Галил
Србија Србија 1 ОКК Београд

Формат[уреди | уреди извор]

Прва групна фаза[уреди | уреди извор]

Во првата групна фаза екипите биле поделени на две групи, секоја содржејќи пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на првите три места во групите обезбедиле пласман во втората групна фаза(Група Ц). Освојувачите на четвртото и петтото место обезбедиле пласман во втората групна фаза(Група Д). Натпреварите се играле од 16 октомври 2012г. до 15 јануари 2013г.

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

Најдобрите шест екипи, обезбедиле пласман во групата Ц, каде си ги задржале резултатите од првата фаза и играле против екипите од другата група на дома и на гости. Најдобрите четири екипи обезбедиле пласман на Завршниот турнир.

Останатите четири екипи, обезбедиле пласман во групата Д, кои истотака си ги задржале резултатите од првата фаза и играле против екипите од другата група на дома и на гости.

Натпреварите се играле од 22 јануари 2013г. до 3 април 2013г.

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Најдобрите четири екипи од групата Ц играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето.

Прва групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Израел Хапоел Гилбоа Галил 8 6 2 626 526 +100 14
2. Бугарија Левски Софија 8 5 3 669 610 +59 13
3. Македонија Куманово 2009 8 4 4 590 642 −52 12
4. Хрватска Ѓуро Ѓаковиќ 8 4 4 589 617 −28 12
5. Црна Гора Морнар 8 1 7 560 639 −79 9

ЃУР КУМ ЛЕВ МОР ХАП
Хрватска Ѓуро Ѓаковиќ 84–77 82–71 85–79 69–101
Македонија Куманово 2009 83–67 87–80 71–69 74–66
Бугарија Левски Софија 77–73 103–66 92–67 87–79
Црна Гора Морнар 63–70 92–71 84–89 49–80
Израел Хапоел Гилбоа Галил 66–59 81–61 72–70 81–57

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Бугарија Рилски Спортист 8 5 3 700 604 +96 13
2. Црна Гора Теодо 8 5 3 635 617 +18 13
3. Грција Кавала 8 4 4 630 679 −49 12
4. Македонија Кожув 8 4 4 596 624 −28 12
5. Србија ОКК Београд 8 2 6 617 654 −37 10

КАВ КОЖ ОКК РИЛ ТЕО
Грција Кавала 87–77 81–76 81–79 89–85
Македонија Кожув 79–74 82–77 76–99 84–71
Србија ОКК Београд 85–76 66–74 83–82 74–75
Бугарија Рилски Спортист 100–71 75–56 104–86 87–67
Црна Гора Теодо 98–71 75–68 80–70 84–74

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Бугарија Левски Софија 10 8 2 841 735 +106 18
2. Израел Хапоел Гилбоа Галил 10 6 4 847 783 +64 16
3. Бугарија Рилски Спортист 10 5 5 840 838 +2 15
4. Македонија Куманово 2009 10 5 5 824 891 −67 15
5. Грција Кавала 10 4 6 798 849 −51 14
6. Црна Гора Теодо 10 2 8 830 884 −54 12

КАВ КУМ ЛЕВ РИЛ ТЕО ХАП
Грција Кавала 95–62 73–77 81–79 89–85 75–94
Македонија Куманово 2009 94–92 87–80 114–117 96–90 74–66
Бугарија Левски Софија 88–73 103–66 84–62 90–82 87–79
Бугарија Рилски Спортист 100–71 88–75 69–74 87–67 79–104
Црна Гора Теодо 98–71 79–95 72–88 84–74 82–92
Израел Хапоел Гилбоа Галил 73–78 81–61 72–70 84–85 102–92

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
7. Македонија Кожув 6 5 1 473 428 +45 11
8. Хрватска Ѓуро Ѓаковиќ 6 3 3 456 465 −9 9
9. Црна Гора Морнар 6 3 3 479 487 −8 9
10. Србија ОКК Београд 6 1 5 481 509 −28 7

ЃУР КОЖ МОР ОКК
Хрватска Ѓуро Ѓаковиќ 72–89 85–79 68–69
Македонија Кожув 75–62 72–64 82–77
Црна Гора Морнар 63–70 87–81 102–96
Србија ОКК Београд 90−99 66–74 83–84

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

  Полуфинале
19 април
Финале
21 април
             
Арена Самоков − Самоков
 Израел Хапоел Гилбоа Галил 85  
 Македонија Куманово 2009 76  
 
Арена Самоков − Самоков
     Израел Хапоел Гилбоа Галил 87
   Бугарија Левски Софија 79
Трето место
21 април
Арена Самоков − Самоков Арена Самоков − Самоков
 Бугарија Левски Софија 83  Македонија Куманово 2009   77
 Бугарија Рилски Спортист 74    Бугарија Рилски Спортист   85
Балканска Лига 2013 Прваци
Израел
Хапоел Гилбоа Галил
2ра титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]