2011/12 БИБЛ сезона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2011/12
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 11 октомври 2011 - 7 март 2012 (Групна фаза)
21 март - 5 април 2012 (Четвртфинале)
21 - 23 април 2012 (Завршен турнир)
Број на тимови 12
2011/12
Лигашки шампиони Израел Хапоел Гилбоа Галил
  вице-прваци Бугарија Левски Софија
Балканска Лига сезони

← 2010/11

2012/13 →

БИБЛ сезоната 2011/12 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2011/12 поради спонзорски причини било 4. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Дванаесет екипи од Македонија, Бугарија, Романија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Израел се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Хапоел Гилбоа Галил.

Екипи[уреди | уреди извор]

Држава Бр.на екипи Екипи
Бугарија Бугарија 2 Левски Софија Рилски Спортист
Израел Израел 2 Хапоел Тел Авив Хапоел Гилбоа Галил
Македонија Македонија 2 Фени Индустри Торус
Црна Гора Црна Гора 2 Морнар Улцињ
Србија Србија 2 ОКК Београд Напредак Крушевац
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 1 Зрињски Мостар
Романија Романија 1 Елба Тимишоара

Формат[уреди | уреди извор]

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Во регуларната сезона екипите биле поделени на две групи, секоја содржејќи шест екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на групите обезбедиле директен пласман на завршниот турнир. Екипите од второто до третото место од секоја група напредувале во четвртфиналето. Натпреварите се играле од 11 октомври 2011г. до 7 март 2012г.

Чевртфинале[уреди | уреди извор]

Екипите кои завршиле на второто место играле против третопласираните од другата група до две победи и имале домашна предност.

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Победниците од четвртфиналето и освојувачите на групите играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето.

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Пласман на Завршниот турнир
Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Израел Хапоел Гилбоа Галил 10 9 1 819 696 +123 19
2. Црна Гора Морнар 10 6 4 792 800 −8 16
3. Бугарија Рилски Спортист 10 6 4 783 779 +4 16
4. Романија Елба Тимишоара 10 5 5 786 754 +32 15
5. Србија ОКК Београд 10 2 8 743 802 −59 12
6. Македонија Торус 10 2 8 726 818 −92 12

Група Б[уреди | уреди извор]

Пласман на Завршниот турнир
Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Бугарија Левски Софија 10 10 0 722 635 +87 20
2. Израел Хапоел Тел Авив 10 8 2 751 696 +55 18
3. Македонија Фени Индустри 10 5 5 698 680 +18 15
4. Србија Напредак Крушевац 10 5 5 674 669 +5 15
5. Босна и Херцеговина Зрињски Мостар 10 1 9 600 677 −77 10
6. Црна Гора Улцињ 10 1 9 477 565 −88 8

Чевртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 20 и 28 март, вторите се одиграле на 27 март и 3 април додека третиот се одиграл на 29 март.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар Трет натпревар
Рилски Спортист Бугарија 1 − 2 Израел Хапоел Тел Авив 83−78 63−84 60−78
Фени Индустри Македонија 2 − 0 Црна Гора Морнар 92−85 OT 83−82

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале
21 април
Финале
23 април
Спортска сала Ган Нер - Ган Нер
 Бугарија Левски Софија 86  
 Македонија Фени Индустри 76  
 
Спортска сала Ган Нер - Ган Нер
     Бугарија Левски Софија 84
   Израел Хапоел Гилбоа Галил 89
Спортска сала Ган Нер - Ган Нер
 Израел Хапоел Гилбоа Галил 88
 Израел Хапоел Тел Авив 72  
Балканска Лига 2012 Прваци
Израел
Хапоел Гилбоа Галил
1ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]