2013/14 БИБЛ сезона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2013/14
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 15 октомври 2013 - 26 март 2014 (Групна фаза)
1 април - 9 април 2014 (Втора фаза)
25 - 17 април 2014 (Завршен турнир)
Број на тимови 9
2013/14
Сезонски шампиони Бугарија Левски Софија
  вице-прваци Израел Хапоел Гилбоа Галил
Балканска Лига сезони

← 2012/13

2014/15 →

БИБЛ сезоната 2013/14 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2013/14 поради спонзорски причини било 6. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Девет екипи од Македонија, Бугарија, Црна Гора, Косово, Романија и Израел се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Левски Софија.

Екипи[уреди | уреди извор]

Држава Бр.на екипи Екипи
Бугарија Бугарија 2 Балкан Ботевград Левски Софија
Косово Косово 2 Пеја Сигал Приштина
Македонија Македонија 2 Куманово Кожув
Црна Гора Црна Гора 1 Теодо
Израел Израел 1 Хапоел Гилбоа Галил
Романија Романија 1 У Крајова

Формат[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Во групната фаза деветте екипи играле против секој, дома и на гости, осумнаесет кола, шестнаесет натпревари по екипа. Најдобрите две екипи обезбедуваат директен пласман на Завршниот турнир. Екипите кои завршиле од третото до шестото место напредуваат во втората фаза.

Натпреварите се играле од 15 октомври 2013г. до 26 март 2014г.

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Најдобрите четири екипи кои завршиле од третото до шестото место во групната фаза, играле два натпревари на дома и гости и така се одлучиле останатите два учесници на Завршниот турнир.

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Најдобрите четири екипи играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето. Поразените во полуфиналето играле натпревар за трето место.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Пласман на Завршниот турнир
     Пласман во Втората рунда
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1. Израел Хапоел Гилбоа Галил 16 12 4 1283 1164 +119 28
2. Косово Сигал Приштина 16 11 5 1248 1193 +55 27
3. Бугарија Левски Софија 16 10 6 1300 1279 +21 26
4. Бугарија Балкан Ботевград 16 9 7 1314 1268 +46 25
5. Црна Гора Теодо 16 7 9 1246 1275 −29 23
6. Македонија Куманово 2009 16 6 10 1276 1342 −66 22
7. Косово Пеја 16 6 10 1132 1160 −28 22
8. Романија У Крајова 16 6 10 1212 1279 −67 22
9. Македонија Кожув 16 5 11 1196 1247 −51 21

Резултати[уреди | уреди извор]

БАЛ КОЖ КУМ ЛЕВ ПЕЈ СИГ TEO УКР ХАП
Бугарија Балкан Ботевград 84–77 96-69 68–64 96–76 85–77 82–67 89–62 71–77
Македонија Кожув 79–88 104–86 68–73 84–79 83–85 74–75 84–78 65–72
Македонија Куманово 2009 87–73 74–58 85–92 93–85 78–89 92–108 73–60 99–92
Бугарија Левски Софија 98–94 71–84 88–82 69–81 91–87 91–85 84–73 100–95
Косово Пеја 79-67 68–62 81-75 78–86 65–80 70–66 80–65 66–76
Косово Сигал Приштина 89–71 68–58 75–60 77–68 72–70 74–71 72–83 81–78
Црна Гора Теодо 76–71 74–80 67–72 76-72 82–79 76-70 91–70 75–96
Романија У Крајова 91–96 72-61 80-76 73–71 85–75 85–86 87–76 70–80
Израел Хапоел Гилбоа Галил 97–83 100–75 94–72 73–82 2–0[A] 71–66 95–81 85–78
Забелешка
  1. ^ Натпреварот помеѓу Хапоел Гилбоа Галил и Пеја бил откажан бидејќи гостинската екипа од Косово не успеала да обезбеди визи за патување поради штрајковите на израелското Министерство за Надворешни Работи. Поради недостаток на слободни датуми на календарот, натпреварот не се одложил, па затоа Лигата одлучила да му додели победа на Хапоел и пораз на Пеја.[1]

Втора рунда[уреди | уреди извор]

Победникот од втората рунда се одлучувал преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 1 и 2 април, додека вторите натпревари на 8 и 9 април 2014 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Куманово 2009 Македонија 160–169 Бугарија Левски Софија 74−74 86−95
Теодо Црна Гора 129–141 Бугарија Балкан Ботевград 71−75 58−66

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Костур[уреди | уреди извор]

  Полуфинале
25 април
Финале
27 април
             
Палати и Ринисе де Спортеве − Приштина
 Бугарија Левски Софија 94  
 Бугарија Балкан Ботевград 85  
 
Палати и Ринисе де Спортеве − Приштина
     Бугарија Левски Софија 75
   Израел Хапоел Гилбоа Галил 69
Трето место
27 април
Палати и Ринисе де Спортеве − Приштина Палати и Ринисе де Спортеве − Приштина
 Израел Хапоел Гилбоа Галил 86  Бугарија Балкан Ботевград   79
 Косово Сигал Приштина 74    Косово Сигал Приштина   73

Полуфинале[уреди | уреди извор]

25 април 2014
17:30
Извештај Левски Софија Бугарија 94 – 85 Бугарија Балкан Ботевград Пдж  Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Игор Драгојевиќ, Огњен Јокиќ, Георгиос Танацис
Четвртини: 18−23, 16−22, 19−23, 25−10, Пдж: 16−7
Пое: Б. Хит 23
Ско: повеќемина-2 9
Дод: Б. Хит 8
Пое: И. Лилов 21
Ско: Н. Далман 8
Дод: И. Лилов 7
25 април 2014
20:15
Извештај Хапоел Гилбоа Галил Израел 86 – 74 Косово Сигал Приштина    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Радомир Војиновиќ, Јоанис Фуфис, Венцислав Великов
Четвртини: 19−21, 18−20, 22−23, 27−10
Пое: К. Бојнтон 20
Ско: А. Симон 7
Дод: Џ. Робинсон 6
Пое: повеќемина-2 16
Ско: Б. Мазреку 11
Дод: Д. Бериша 9

Трето место[уреди | уреди извор]

27 април 2014
14:00
Извештај Сигал Приштина Косово 73 – 79 Бугарија Балкан Ботевград    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Игор Драгојевиќ, Огњен Јокиќ, Александар Милојевиќ
Четвртини: 17−21, 17−12, 15−15, 24−31
Пое: Б. Мазреку 25
Ско: А. Шелаковс 7
Дод: Д. Бериша 6
Пое: П. Маринов 18
Ско: Н. Далман 11
Дод: М. Маринов 4

Финале[уреди | уреди извор]

27 април 2014
16:30
Извештај Хапоел Гилбоа Галил Израел 69 – 75 Бугарија Левски Софија    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Радомир Војиновиќ, Јоанис Фуфис, Георгиос Танацис
Четвртини: 19−19, 13−21, 22−16, 15−19
Пое: Р. Џексон 17
Ско: Р. Џексон 8
Дод: повеќемина-2 4
Пое: Л. Чалмерс 17
Ско: Л. Чалмерс 11
Дод: Џ. Џонс 5


Балканска Лига 2013/14 Прваци

Бугарија
Левски Софија
2. титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The game between BC Galil Gilboa and KB Peja is cancelled“. Balkan International Basketball League. 18 March 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]