Прејди на содржината

Втора македонска кошаркарска лига 2013/14

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска кошаркарска лига 2013/14
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Временски период 19 октомври 2013 - 26 април 2014
Број на екипи 9
2013/14
Сезонски прваци Гоце Делчев
  вицепрваци Водњански Лисици
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2012/13

2014/15 →

Втората македонска кошаркарска лига 2013/14 било 22. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 19 октомври 2013 година, а завршила на 26 април 2014 година. Во оваа сезона првак бил Гоце Делчев.

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2013/14
Екипа Град Сала
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Бест Гевгелија 26 Април
Водњански Лисици Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Гоце Делчев Штип Јордан Мијалков
КСК 2013 Куманово Спортска сала Куманово
Радовиш Радовиш 25 Мај
Т-Баскет Тетово Училишна сала Никола Штејн
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала Никола Штејн
НБА Чаир / Шкупи1 Скопје Училишна сала Антон Димитров
  • Вардар бил отстранет од натпреварувањето.

1 Поголемиот дел од сезоната екипата го носела името НБА Чаир. Во последните две кола екипата го сменила името во Шкупи.[1][2]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои напреднале во Првата лига мажи
     Екипа која отпаднала во Третата лига мажи
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Гоце Делчев 14 2 1406 1084 + 322 30
2. Водњански Лисици 13 3 1255 1039 + 216 29
3. Т-Баскет 11 5 1260 1179 + 81 27
4. КСК 2013 8 8 1312 1249 + 63 24 1-1; +6
5. Тетекс ТТК 8 8 1219 1232 - 13 24 1-1; -6
6. Бест 7 9 1158 1147 + 11 23
7. Радовиш 5 11 1143 1281 - 138 21
8. Шкупи 4 12 1257 1443 - 186 20
9. Ангели 2 14 999 1355 - 356 18

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 16“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 5 април 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-05-13. Посетено на 6 ноември 2017.
  2. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 17“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 12 април 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-05-09. Посетено на 6 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]