Бобан Стајиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бобан Стајиќ
Стајиќ во 2013 година со МЗТ против УНИКС Казањ
Стајиќ во 2013 година со МЗТ против УНИКС Казањ
ПозицијаРазигрувач
Висина1,85 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаКожув
Број4
Роден6 октомври 1993 (1993-10-06) (26 г.)
Скопје, Македонија
НационалностМакедонец
Средно училиштеВасил Антевски Дрен
Проф. кариера2011–
Клубови
2011–2013Лирија
2013–2015МЗТ Аеродром
2013-2014Македонија Млади (позајмица)
2015–2017Фени Индустри
2017МЗТ Аеродром
2017-2018Куманово 2009
2018-2019Работнички
2019-Кожув
Репрезентација
Инфо од: 17.10.2019.

Бобан Стајиќ (роден на 6 октомври 1993 во Скопје) — македонски професионален кошаркар кој настапува за Кожув.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Со МЗТ, Стајиќ станал првак со М-20 составот (генерација 1996/1997) во сезоната 2014/15.[1]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Својата професионална кариера ја започнал во сезоната 2011/12 составот на Лирија.[2] Следната сезона продолжил во Лирија.[3] За сезоната 2013/14 Стајиќ потпишал за МЗТ Аеродром.[4][5] Таа сезона Стајиќ со МЗТ ја освоил Првата лига и Купот на Македонија 2014. Но паралелно, истата сезона, тој бил приклучен во т.н. Младинска репрезентација на Македонија, проект-екипа која се натпреварувала надвор од конкуренција во Првата лига.[6] Во МЗТ останал и за сезоната 2014/15 каде станал првак на Првенството. Во август 2015 година, тој и МЗТ Аеродром спогодбено го раскинале договорот.[7] Неколку дена подоцна, Стајиќ потпишал за Фени Индустри.[8] Таа сезона 2015/16 со Фени стигнал до полуфиналето во Првенството. Следната сезона останал во Фени, со кој станал вицепрвак во Купот на Македонија 2017. Во јули 2017 година, Стајиќ повторно потпишал за МЗТ Аеродром.[9] Во МЗТ не останал долго и во ноември истата година се преместил во Куманово 2009.[10][11] За сезоната 2018/19, Стајиќ се преселил во Работнички.[12] Со Работнички, Стајиќ го освоил Купот 2019, додека во Првенството бил вицепрвак. Бобан ја променил средината и потпишал за Кожув за сезоната 2019/20.[13][14]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Младинска репрезентација[уреди | уреди извор]

Стајиќ има настапувано за кошаркарската репрезентација на Македонија под 20 години.[4]

А репрезентација[уреди | уреди извор]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Почесно споменување во сезоната 2016/17[15]
 • Почесно споменување во сезоната 2017/18[16]
 • Трета најдобра петорка на сезоната 2018/19[17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Развојна лига М-20 (Сезона 2014/15) Шампион: КК МЗТ Аеродром“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 15 август 2018 г).
 2. KK Lirija - roster 2011-12“, eurobasket.com (посет. 6 февруари 2018 г).
 3. KK Lirija - roster 2012-13“, eurobasket.com (посет. 6 февруари 2018 г).
 4. 4,0 4,1 МЗТ мисли на иднината и го собира најдоброто од Македонија: Стајиќ нов член“, ekipa.mk, 25 ноември 2013 (посет. 6 февруари 2018 г).
 5. Бобан Стајиќ нов играч на МЗТ Скопје Аеродром“, mztskopjeaerodrom.mk (посет. 31 декември 2013 г).
 6. KK Kumanovo - Mak Mladi 91:78“, Македонска Кошаркарска Федерација, 1 ноември 2013 (посет. 15 август 2018 г).
 7. Бобан Стајиќ не е веќе дел од МЗТ“, mztskopjeaerodrom.mk (посет. 15 август 2015 г).
 8. Младиот Стајиќ експресно најде нов клуб – ќе игра за Фени индустри!“, sportmedia.mk, 19 август 2015 (посет. 6 февруари 2018 г).
 9. По две години Стајиќ се врати во екипата на МЗТ“, gol.mk, 3 јули 2017 (посет. 6 февруари 2018 г).
 10. Стајиќ ќе го засили Куманово“, vecer.press, 25 ноември 2017 (посет. 6 февруари 2018 г).
 11. Бобан Стајиќ потпиша за Куманово“, ekipa.mk, 30 ноември 2017 (посет. 6 февруари 2018 г).
 12. Работнички го договори Бобан Стајиќ“, gol.mk, 18 јули 2018 (посет. 21 јули 2018 г).
 13. Кожув потпиша со четири македонски репрезентативци“, ekipa.mk преку web.archive.org, 26 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
 14. Кожув во еден ден купи нова петорка: Доведени четири репрезентативци и еден Американец“, gol.mk преку web.archive.org, 26 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
 15. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2017“, eurobasket.com, 29 мај 2017 (посет. 7 февруари 2018 г).
 16. Prva Liga - season 2017-2018“, eurobasket.com (посет. 12 јуни 2018 г).
 17. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“, eurobasket.com преку web.archive.org, 18 јуни 2019 (посет. 22 јуни 2019 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]