Игор Пенов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игор Пенов
ПозицијаКрило
Висина2,02 м
Тежина93 кг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаПелистер
Број15
Роден5 октомври 1984 (1984-10-05) (35 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Клубови
2004–2006МЗТ Аеродром
2006–2008АМАК СП
2008–2010Вардар Осигурување
2010–2012МЗТ Аеродром
2012-2014Кожув
2014–2017Карпош Соколи
2017–2018МЗТ Аеродром
2018–2019Куманово
2019АВ Охрид
2019-Пелистер
Репрезентација
Инфо од: 17.10.2019.

Игор Пенов (роден на 5 октомври 1984 во Скопје) — македонски кошаркар и поранешен член на македонската машка репрезентација. Тој настапува за кошаркарскиот клуб Пелистер.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2006/07, Пенов настапувал во новиот охридски прволигаш АМАК СП.[1]

Игор Пенов станал играч на второлигашот Вардар Осигурување во сезоната 2008/09.[2] Тогаш Игор и неговиот клуб го освоиле второто место и обезбедиле пласман во Првата лига. Пенов останал во Вардар Осигурување, сега како прволигаш, и таа сезона, 2009/10, станал вицепрвак во Првенството.[3] После распадот на Вардар Осигурување, Игор Пенов заминал во МЗТ Аеродром. Таа сезона, изгубил во финалето на Купот 2011.[4] Следната сезона, Пенов со МЗТ ја освоил двојната круна, односно Купот 2012 и Првенството 2011/12.[5] Во сезоната 2012/13, Игор заиграл за Кожув и тогаш станал вицепрвак во Лигата.[6][7] Во Кожув, Пенов продолжил да настапува и во сезоната 2013/14.[8] За сезоната 2014/15, Пенов ја сменил средината и се преселил во Карпош Соколи.[9] Во сезоната 2015/16, Игор станал вицепрвак во Купот 2016 со Карпош Соколи.[10] За сезоната 2016/17, Пенов ја продолжил соработката со Соколи.[11] Тогаш Пенов станал првак во Купот 2017 и подоцна станал вицепрвак во Првенството. За сезоната 2017/18, Пенов потпишал за МЗТ Аеродром.[12][13] Со МЗТ, Пенов го освоил Купот 2018, а подоцна станал вицепрвак во Првенството. Следната сезона, Игор станал играч на Куманово.[14][15][16] Во јули 2019 година, за сезоната 2019/20, Пенов потпишал за АВ Охрид.[17] Но пред самиот почеток на сезоната, откако АВ Охрид најавил распаѓање на клубот, Пенов се преселил во Пелистер.[18][19]


Успеси[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Македонија Карпош Соколи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "KK AMMAK SP 2006-2007". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 2. "KK Vardar Osiguruvanje 2008-2009". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 3. "Фени Индустри - Вардар Осигурување 4-3" (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 19 мај 2010. Посетено на 5 август 2018.
 4. "KK MZT Aerodrom 2010-2011". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 5. "KK MZT Aerodrom 2011-2012". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 6. "KK Kozuv 2012-2013". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 7. "Србиновски ќе го преземе Кожув". sportskoradio903.com.mk. 19 септември 2012. Посетено на 4 август 2018.
 8. "KK Kozuv 2013-2014". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 9. "KK Karpos Sokoli 2000 2014-2015". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 10. "KK Karpos Sokoli 2000 2015-2016". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 11. "KK Karpos Sokoli 2000 2016-2017". eurobasket.com. Посетено на 5 август 2018.
 12. "МЗТ потпиша договор со Игор Пенов". ekipa.mk. 26 септември 2017. Посетено на 5 август 2018.
 13. "МЗТ го договори Игор Пенов". vecer.mk. 26 септември 2017. Посетено на 5 август 2018.
 14. "Куманово се екипира: Мекиќ, Пенов, Ѓекиќ…". ekipa.mk. 10 август 2018. Посетено на 11 август 2018.
 15. "Мекиќ со нов договор, Пенов го засили Куманово". sportmedia.mk. 10 август 2018. Посетено на 11 август 2018.
 16. "Куманово потпиша со Пенов, а ги продолжи договорите со Мекиќ, Тодоровиќ, Ковач и Ѓекиќ". gol.mk. 10 август 2018. Посетено на 11 август 2018.
 17. "Со Охрид нема шега – се создава тим за плеј-оф". ekipa.mk. 4 јули 2019. Посетено на 5 јули 2019.
 18. "Пенов од Охрид одлета за Пелистер". ekipa.mk преку web.archive.org. 7 октомври 2019. Посетено на 7 октомври 2019.
 19. "Младеновиќ по само 12 часа си замина од Гостивар, од клубот се револтирани". gol.mk преку web.archive.org. 7 октомври 2019. Посетено на 7 октомври 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]