Суперкуп на Македонија во кошарка 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Суперкуп на Македонија 2016
Детали за турнирот
СпортBasketball pictogram.svg Кошарка
Датум(и)22 - 23 септември
ГрадСкопје
СалаЈане Сандански
Број на екипи4
ШампионМЗТ Аеродром (3. титула)
ВицешампионКарпош Соколи 2000
2015

Суперкупот на Македонија 2016 било 8. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Финалниот турнир се одиграл во спортскиот центар Јане Сандански во Скопје во организација на Македонската кошаркарска федерација.[1][2] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Јане Сандански
Капацитет: 6,500
Sportski centar Jane Sandanski.jpg

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипа Обезбеден пласман преку
МЗТ Аеродром Првак во Првата Лига Мажи 2015/16
Карпош Соколи 2000 Вицепрвак во Купот на Македонија 2016
Куманово 2009 Вицепрвак во Првата Лига Мажи 2015/16
Фени Индустри Четврто пласиран во Првата Лига Мажи 2015/16
  • МЗТ Аеродром бил првак во Купот на Македонија 2016

Полуфинале[уреди | уреди извор]

22 септември 2016
18:00
Извештај МЗТ Аеродром 83, Фени Индустри 50    Спортски центар Јане Сандански, Скопје МРТ 1[3]
Четвртини: 31-11, 17-17, 17-9, 18-13
Пое: Џ. Скот 14
Ско: Џ. Мејси 7
Аси: повеќемина-3 3
Пое: М. Чешковиќ 12
Ско: повеќемина-3 6
Аси: Ј. Петровски 5
22 септември 2016
20:30
Извештај Карпош Соколи 2000 82, Куманово 2009 72    Спортски центар Јане Сандански, Скопје МРТ собраниски канал[3]
Четвртини: 22-21, 21-16, 24-20, 15-15
Пое: М. Ламонт 16
Ско: Д. Лабовиќ 9
Аси: К. Пери 10
Пое: Д. Мијатовиќ 21
Ско: М. Јанески 7
Аси: Н. Караколев, А. Костоски 4

Финале[уреди | уреди извор]

23 септември 2016
20:30
Извештај МЗТ Аеродром 87, Карпош Соколи 2000 84    Спортски центар Јане Сандански, Скопје МРТ собраниски канал[3]
Четвртини: 23-16, 25-14, 23-25, 16-29
Пое: Т. Томас 19
Ско: Ш. Клоф, К. Темс 6
Аси: Т. Томас 13
Пое: К. Пери 29
Ско: И. Пенов 6
Аси: К. Пери 9
Суперкуп на Македонија
2016 Победник
KK MZT Skopje.jpg
МЗТ Аеродром 3татитула

Признанија[уреди | уреди извор]

Извор:[4][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 22 и 23 септември СУПЕР КУП 2016 во СЦ. Јане Сандански“, Македонска Кошаркарска Федерација, 12 септември 2016 (посет. 13 септември 2016 г).
  2. Кошаркарскиот Супер-куп ќе се игра во „Јане Сандански““, ekipa.mk, 12 септември 2016 (посет. 13 септември 2016 г).
  3. 3,0 3,1 3,2 Делегирање Супер куп на Р.Македонија“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 19 септември 2016 г).
  4. Во гнездото „Јане Сандански“ само еден клуб може да биде шампион“, ekipa.mk, 23 септември 2016 (посет. 24 септември 2016 г).
  5. МВП признанието за Томас, Пери од Карпош Соколи е најдобар стрелец“, sport365.mk, 23 септември 2016 (посет. 24 септември 2016 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]