А2 телевизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
А2 телевизија
A2.jpg
СопственикМакедонија Македонија
ДржаваСкопје
Област на емитувањеСкопје

А2 телевизија е македонска телевизија која започна со работа во јули 2008 година. Оваа телевизија успешно котираше на македонскиот медумски пазар со до затварањето на сестринската A1 . А2 Телевизија успешно се ребрендираше кон крајот на 2009 година, со што се престави ново лого и визуелен идентитет.

А2 Телевизија емитување голем број на забавни, политички и информативни емисии. Исто така емитуваше и добро познати серии.

На 13 јуни 2012 и А2 згасна беше затворена од Советот на радио дифузија(СРД)поради непочитување на програмски формат. Од А2 велат дека оствариле стабилен рејтинг со емитувањето на 19 Вести,Овде и Сега заедно со останатата програма која се емитуваше на А2. И по затварањето на А2 вестите од проектот 19 се емитуваат на порталот Либертас секој ден во 19.00 часот.

Емисии[уреди | уреди извор]

Серии[уреди | уреди извор]