БИБЛ сезона 2019/20

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балканска Лига 2019/20
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 22 октомври 2019 - 3 март 2020 (Регуларен дел)
Број на тимови 5
2019/20
Балканска Лига сезони

← 2018/19

БИБЛ сезоната 2019/20 - 12. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Сезоната започнала на 22 октомври 2019 година, а играчки завршила на 3 март 2020 година. Сезоната немала првак бидејќи била прекината поради COVID-19 пандемијата.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Држава Град
Пеја Косово Косово Пеќ
Раховеци1 Ораховац
Академик Бултекс 99 Бугарија Бугарија Пловдив
Влазниа Албанија Албанија Скадар
Ибар Рожаје Црна Гора Црна Гора Рожае

1 Раховеци поради финансиски причини се откажал во текот на натпреварувањето.[2]

Формат[уреди | уреди извор]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Во регуларниот дел екипите билe во лига составена од пет екипи. Самиот регуларен дел бил поделен на три фази. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости во првите две фази. Во третата фаза, секоја една екипа ќе играла еднаш против екипите, со или без предност на домашен терен зависно од пласманот на табелата. Поради откажувањето на Раховеци, повеќето натпревари од третиот дел на лигашкиот дел не биле одиграни. Со тоа, останатите четири екипи од лигата продолжиле понатаму.

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Според првичниот план екипите кои ќе завршеле на првите две места во лигата ќе играле финале преку двомеч. Поуспешната екипа од двомечот ќе го одлучела првакот на сезоната 2019/20. Но поради откажувањето на Раховеци во регуларниот дел, БИБЛ одлучил да се заврши сезоната преку завршен турнир.[3] Во април, поради пандемијата со заразата COVID-19, било одлучено завршниот турнир да се одигра во септември, наместо во март и април.[4] На 29 јуни било најавено дека турнирот нема воопшто да се одигра и немало прогласување на првак.[1]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

     Пласман на завршниот турнир

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Забелешка
1. Бугарија Академик Бултекс 99 8 7 1 700 612 + 88 15
2. Косово Пеја 9 5 4 741 728 + 13 14
3. Црна Гора Ибар Рожаје 10 4 6 736 782 - 46 14 2-1
4. Албанија Влазниа 10 4 6 760 769 - 9 14 1-2
5. Косово Раховеци 9 3 6 676 722 - 46 12

Резултати (1.-2. фаза)[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА ВЛА ИБА ПЕЈ РАХ
Академик Бултекс 99 91-74 89-66 85-74 95-78
Влазниа 87-77 64-65 87-91 73-68
Ибар Рожаје 69-79 93-75 73-84 67-72
Пеја 87-98 78-67 94-80 77-54
Раховеци 77-86 78-73 74-77 106-94

Резултати (3. фаза)[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА ВЛА ИБА ПЕЈ РАХ
Академик Бултекс 99
Влазниа 1 78-62
Ибар Рожаје 66-82
Пеја
Раховеци 69-80

Поради откажувањето на Раховеци, повеќето натпревари од третиот дел на лигашкиот дел не биле одиграни.

1 Влазниа и Ибар Рожаје одиграле дополнителен меѓусебен натпревар за да го одлучат третото и чевртото место.[3] Но потоа, натпреварот бил одложен поради пандемијата на заразата COVID-19.[5]

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Костур[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
 Бугарија Академик Бултекс 99  
 Албанија Влазниа  
 
     
   
Трето место
 Косово Пеја    
 Црна Гора Ибар Рожаје      

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Пеја Косово Црна Гора Ибар Рожаје    Спортска сала Карагаќ, Пеќ
Академик Бултекс 99 Бугарија Албанија Влазниа    Спортска сала Карагаќ, Пеќ

Трето место[уреди | уреди извор]

   Спортска сала Карагаќ, Пеќ

Финале[уреди | уреди извор]

   Спортска сала Карагаќ, Пеќ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Season 2019-2020 will not be resumed!“. balkanleague.net преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Посетено на 1 јули 2020.
  2. „KB Rahoveci will not finish the season in the Balkan League“. balkanleague.net преку web.archive.org. 4 март 2020. Посетено на 11 март 2020.
  3. 3,0 3,1 „The BIBL season to finish with a Final Four“. balkanleague.net преку web.archive.org. 9 март 2020. Посетено на 11 март 2020.
  4. „The BIBL Final Four is moved to September“. balkanleague.net преку web.archive.org. 10 април 2020. Посетено на 7 јуни 2020.
  5. „Vllaznia - Ibar is cancelled, BIBL proceeds directly to the Final Four“. balkanleague.net преку web.archive.org. 12 март 2020. Посетено на 5 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]