Општина Теарце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Теарце
Opština Tearce.JPG

Општинската зграда
Map of Tearce Municipality.svg

Знаме на Општина Теарце Грб на Општина Теарце
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Теарце
Површина 136,55 км2
Демографија
Население 22.454 жит.
- проценка од 31.12.2016 22.916 жит.
Густина 164,55 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Нухи Незири
Совет 19 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Теарце 1224 Теарце
Телефон 044 381-336, 044 383-443
Мреж. место Службен портал
Карта на општина Теарце со селските атари.
Демографска карта на општина Теарце со селските атари.

Општина Теарце (албански: Komuna e Tearcës) — општина во северозападна Македонија. Центар на општината е селото Теарце.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа Долни Полог, северно од градот Тетово. На исток и југоисток граничи со Општина Јегуновце, на југ со Општина Тетово, додека на северозапад допира до македонско-косовската државна граница.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година Општина Теарце има 22.454 жители, од кои:[1]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 2.739 12,20
Албанци 18.950 84,40
Турци 516 2,30
Роми 67 0,30
Власи 0 0,00
Срби 14 0,06
Бошњаци 1 0,01
останати 167 0,74
Вероисповед Вкупно
православни 2.757
муслимани 19.508
католици 14
протестанти 1
останати 174
Јазик Вкупно
македонски 2.740
албански 18.955
турски 516
ромски 60
влашки 1
српски 16
бошњачки 3
останати 163

На табелата е прикажан националниот состав на населението во општината низ сите пописни години:[2]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 13.233
1953 5.423 8.012 592 71 63 ... 12 14.173
1961 4.962 9.306 729 ... ... 23 ... 101 15.121
1971 4.212 12.738 620 81 ... 28 ... 53 17.732
1981 4.023 16.211 526 119 23 ... 72 20.974
1994 2.844 17.365 462 80 39 ... 7 20.797
2002 2.739 18.950 516 67 14 1 167 22.454

Во пописните години се забележува намалување на бројот на Македонците, а истовремено и зголемување на бројот на Албанците. Во пописот од 1953 година, во рамките на општината Македонците биле 38,2 %, а Албанците 56,5 %. Околу половина деценија подоцна, процентот на Македонците опаѓа на 12,2 %, додека кај Албанците се искачува на мошне високи 84,3 % застапеност.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Теарце е Исен Асани од редовите на ДУИ. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет последователен мандат од четири години.[3] Советот на општина Теарце е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДУИ: 7 места
  БЕСА: 4 места
  АА: 3 места
  ДПА: 3 места
  СДСМ: 1 местo
  ВМРО-ДПМНЕ: 1 местo

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2019-05-08.
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]