Општина Теарце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Теарце
Opština Tearce.JPG

Општинската зграда
Map of Tearce Municipality.svg

Знаме на Општина Теарце Грб на Општина Теарце
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Теарце
Површина 136,55 км²
Демографија
Население 22.454 жит.
- проценка од 31.12.2016 22.916 жит.
Густина 164,55 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Исен Асани
Совет 19 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Теарце 1224 Теарце
Телефон 044 381-336, 044 383-443
Мреж. место Службен портал
Карта на општина Теарце со селските атари.
Демографска карта на општина Теарце со селските атари.

Општина Теарце (албански: Komuna e Tearcës) — општина во северозападна Македонија. Центар на општината е селото Теарце.

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, општината Теарце има 22.454 жители, од кои:[1]

  • Македонци 2.739 (12,20%)
  • Албанци 18.950 (84,39%)
  • Турци 516 (2,30%)
  • Роми 67
  • Срби 14
  • Бошњаци 1
  • други 167

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Теарце е Исен Асани од редовите на ДУИ. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет последователен мандат од четири години.[2] Советот на општина Теарце е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДУИ: 7 места
  БЕСА: 4 места
  АА: 3 места
  ДПА: 3 места
  СДСМ: 1 местo
  ВМРО-ДПМНЕ: 1 местo

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]