Јелошник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелошник
Јелошник во рамките на Македонија
Јелошник
Местоположба на Јелошник во Македонија
Јелошник на карта

Карта

Координати 42°6′2″N 21°3′24″E / 42.10056° СГШ; 21.05667° ИГД / 42.10056; 21.05667Координати: 42°6′2″N 21°3′24″E / 42.10056° СГШ; 21.05667° ИГД / 42.10056; 21.05667
Општина Теарце
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28035
Надм. вис. 890 м
Јелошник на општинската карта

Атарот на Јелошник во рамките на општината
Јелошник на Ризницата


Јелошник — село во Општина Теарце.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948241—    
1953234−2.9%
1961158−32.5%
197118−88.6%
19810−100.0%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Јелошник е раселено село. Според пописот од 2002 не се забележани жители. Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 425 520 241 234 158 18 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[2]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[3]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]

Родови[уреди | уреди извор]

Јелошник било македонско село.

Според испитувањата вршени во 1947 година, родови во селото биле:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  6. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
  7. „Tрадиционално одбележaн Благоец во Јелошник“. КИСС ТВ. 7 април 2008. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 29 април 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]