Црква „Вознесение Христово“ - Јелошник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Crkva Sv. Voznesenie Hristovo, Jelosnik.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Место Јелошник
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2000
Завршено 2018
Осветување 23 септември 2018
Изгорена 2001
Архитектонски опис

Вознесение Христово — македонска православна црква во тетовското село Јелошник.[1] Црквата била започната со изградба во 2000 гонина, но поради настаните од 2001, таа повеќепати била сквернавена и градењето било одложено.[2] Конечната изградба завршила во 2018 година и на 23 септември истата година била осветена од митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со свештенослужители од тетовското архијерејско намесништво.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Разурнувања и насилства со терористички дејства во 2001-ва година
  3. Осветена новоизградена црква во тетовски Јелошник

Поврзано[уреди | уреди извор]