Црква „Св. Јован Богослов“ - Отушиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Богослов
Црква „Св. Јован Богослов“ - Отушиште.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Место Отушиште
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Јован
Изградба 13 век
Архитектонски опис

Свети Јован Богослов претставува црква во тетовското село Отушиште (денес составен дел од село Теарце). Црквата се наоѓа непосредно над селото и потекнува од 13 век. За време на военинот конфликт во Тетовско во 2001, црквата била во повеќе наврати осквернавена од страна на качачките банди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Вандализам - Осквернавени три православни светилишта во Тетовско“. Утрински Весник. 2001. Посетено на 2010-09-11.[мртва врска]