Црква „Св. Никола“ - Слатино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Населено место Слатино
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Зограф Александар Настески

Мирко Видоески

Запалена 2001
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола претставува црква во тетовското село Слатино. Сместена е во самиот центар на селото. Фреските и иконите кои се дело на академскиот сликар Александар Настeски и Мирко Видоески. Поради константното намалување на Македонците во селото, а најмногу поради воениот конфликт во тетовско од 2001 година, црквата била често на удар на арнаутските банди. Во 2001 година црквата била опожарена и изгорена[1]. Во 2007 година, од истата црква била украдена големата камбанарија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Сквернавени споменици на православните гробишта во Слатино". Утрински Весник. сабота, 18 април 2009. Посетено на 2010-09-12. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. "СЛАТИНА Украдено црковно ѕвоно". Вечер. четврток, 8 февруари 2007. Посетено на 2010-09-12. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Trifunovski, Jovan F. (1976). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (француски) (изд. 1.). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]