Црква „Св. Атанасиј“ - Глоѓи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Карта

Координати 42°05′19.9″N 21°03′30.6″E / 42.088861° СГШ; 21.058500° ИГД / 42.088861; 21.058500Координати: 42°05′19.9″N 21°03′30.6″E / 42.088861° СГШ; 21.058500° ИГД / 42.088861; 21.058500
Место Глоѓи
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 1863
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — македонска православна црква во тетовското село Глоѓи.[1] Црквата се наоѓа на северниот раб на селото, под падините на Шар Планина. Секоја година на 14 август на празникот Макавеи кога се свалат Седумте маченици Макавејски, во црквата се одржува осветување на калачи и голем црковно-народен собор.[2] Во 2008 година во црковниот двор бил осветен камел-темелникот на крстилницата.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Во црквата на св. Атанасиј во с. Глоѓи, тетовско
  3. 15.08.2008 - Големо славје во Глоѓи, православните мештани го чествуваа празникот посветен на седумте маченици Макавеи [мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]