Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Доброште

Координати: 42°6′34.2″N 21°4′29.8″E / 42.109500° СГШ; 21.074944° ИГД / 42.109500; 21.074944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Карта

Координати 42°6′34.2″N 21°4′29.8″E / 42.109500° СГШ; 21.074944° ИГД / 42.109500; 21.074944
Место Доброште
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Никола Мирилкиски
Архитектонски опис

Свети Никола — гробјанска селска црква во тетовското село Доброште, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа над селото, а околу нејзе се сместени селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа над последните селски куќи, на допир со планинскиот предел над селото.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на турското владеење со Македонија, овој храм бил главната селска црква и во него служеле 2 свештеника. Подоцна бил целосно разоран.[2] Последниот свештеник бил убиен од страна на некој Албанец од селото Желино.

Празнување[уреди | уреди извор]

Главниот патрон се чествува на Свети Никола Летен во мај. Според традицијата мажите утрото одат во малата црква и ги принесуваат славските колачи, а прославата на празникот продолжува по домовите каде Свети Никола Летен се чествува како селска слава. Традиционално на овој ден главно во вечерните часови се организира општо-народна прослава која, а на која освен доброштани присуствуваат и гости од околните населени места.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Афанасий Селишчев; Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии. — София, 1929. стр. 50 и 62
  3. 22.05.2007 - Празникот Свети Никола Летен традиционално се чествуваше и во Доброште.. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-10-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]