Црква „Св. Илија“ - Непроштено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба
Координати 42°3′5″N 21°0′59″E / 42.05139° СГШ; 21.01639° ИГД / 42.05139; 21.01639Координати: 42°3′5″N 21°0′59″E / 42.05139° СГШ; 21.01639° ИГД / 42.05139; 21.01639
Населено место Непроштено
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илијамакедонска правослвна црква, една од трите во тетовското село Непроштено.[1] Црквата се наоѓа на западниот раб од селото веднаш под муслиманските гробишта и е изградена некаде во втората половина на 19 век на темели на многу стара црква.[2] Честопати црквата била ограбувана и вандализирана.[3]

Поврано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976) (на francaise). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (1 издание). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art. 
  3. Ограбени три цркви во тетовско и кичевско