Црква „Св. Никола“ - Одри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Координати 42°7′39″N 21°5′15″E / 42.12750° СГШ; 21.08750° ИГД / 42.12750; 21.08750Координати: 42°7′39″N 21°5′15″E / 42.12750° СГШ; 21.08750° ИГД / 42.12750; 21.08750
Населено место Одри
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Никола Мириклиски
Изградба 1883
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — македонска православна црква во тетовското село Одри.[1] Се наоѓа лево од Одранска Река, веднаш над селото. Во минатото на тоа место постоела црква посветена на Св. Димитриј, која била разрушена. Селаните во 1883 година ја изѕидале денешната која ја посветила на Св. Никола, а во дворот останал бигорен камен кој бил посетуван за Митровден. Денес тука има подигнато црквичка посветена на Свети Димитриј .[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976) (на francaise). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (1 издание). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art. 

Поврзано[уреди | уреди извор]