Црква „Св. Петка“ - Варвара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Sv. Petka vo Varvara, Tetovo.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Место Варвара
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Римска
Изградба 1970
Осветување 1971
Живопис 1971
Зограф Крсто Гоговски
Архитектонски опис

Света Петка претставува главната црква во тетовското село Варвара. Во Минатото непосредно под селото имало стара разурната црквичка посветена на Св. Петка Римска. Околу 1900 година, варварчаните Миајле, Гаљо и Бошко, во средината на селото изградиле провизорна црква со плетени прачки и облепена со кал. Подоцна, на истото место селаните изградиле мала капела и ја посветиле на истиот светител. Во 1977 година црквата е обновена и фрескоживописана од Крсто Гоговски од село Непроштено, а во 1978 година е осветена од Полошко-кумановскијот митрополит Господин Кирил.[1] Патронот на црквата се празнува на 8 август на денот на Св.Петка -Летна (Денот на Петка Римска).[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-09-11.
  2. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Тетовско Архиерејско намесништво. Посетено на 2010-09-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]