Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Брезно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Freska vo Sv. Bogorodica od Brezno.jpg

Фреска во црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Место Брезно
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Успението на Пресвета Богородица — црква во тетовското село Брезно[1]. Црквата е посветена на Успението на Пресвета Богородица и се прославува секоја година на 28 август.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празникот посветен на Успението на Пресвета Богородица денес се одбележа и во патрониот храм во Брезно“. Кисс Тв. 28 август 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-10-08.
  2. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. т. Посетено на 2010-10-08.