Црква „Св. Ѓорѓи“ - Блаце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети вмч. Георгиј
Sv.Georgi in Blace.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Блаце (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Архитектонски опис

Свети великомачеик Георгиј — една од трите селски цркви во тетовското село Блаце. Патронот на црквата е Свети Георгиј, кој се одбележува на 16 ноември[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-02.