Црква „Св. Ѓорѓи“ - Блаце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети вмч. Георгиј
Sv.Georgi in Blace.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Блаце (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Архитектонски опис

Свети великомачеик Георгиј — една од трите селски цркви во тетовското село Блаце. Патронот на црквата е Свети Георгиј, кој се одбележува на 16 ноември[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-02.