Црква „Св. Петка“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Карта

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Архитектонски опис

Света Петка — црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Света Петка Трновска, кој се прославува на 27 октомври, празник познат како Петковден - зимски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПРАЗНИЦИ кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.