Црква „Св. Троица“ - Блаце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Троица

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Карта

Место Блаце (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис

Свети Троица или на Светото Тројство — една од трите селски цркви во тетовското село Блаце. Таа е главна манастирска црква, каде во самиот објет има извор на т.н. „Самовилска Вода“. Главниот празник се прославува на Духовден[1]. Манастирската црква е изградена на постар сакрален објект во наоѓалиштето „Самовилска Вода“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празници кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-02.