Црква „Св. Троица“ - Блаце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Троица
Sv.Troica in Blace 01.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Блаце (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис

Свети Троица или на Светото Тројство — една од трите селски цркви во тетовското село Блаце. Таа е главна манастирска црква, каде во самиот објет има извор на т.н. „Самовилска Вода“. Главниот празник се прославува на Духовден[1]. Манастирската црква е изградена на постар сакрален објект во наоѓалиштето „Самовилска Вода“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празници кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-02.