Црква „Св. Мина“ - Волковија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Мина
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Карта

Место Волковија (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Мина Котуански[1]
Изградба 1936
Архитектонски опис

Свети Мина е главната селска црква во тетовското село Волковија. Сегашната црква е изградена во 1936 година[2]. Во дворот на црквата има базен во кој се фрла крстот за време на Водици. Истиот е изграден во 2007 година[2]. Патронот на црквата е Свети Мина Котуански кој се слави на 24 ноември[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-01.
  2. 2,0 2,1 „Жителите на Волковија денес имаа причина за двојно слајве“. КИСС ТВ. 7 јануари 2008. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-05-01.