Црква „Св. Атанасиј“ - Брвеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Брвеничка
Местоположба

Карта

Место Брвеница
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Изградба 1922
Осветување 1930
Архитектонски опис

Свети Атанасиј претставува главната селска црква во тетовското село Брвеница. Црквата е изградена во 1922 година, а осветена во 1930 година. Подигната е врз темели на црква од 1628 година, исто така посветена на Атанасиј I Александриски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архиерејска Божествена Литургија во чест на свети Атанасиј Александриски во с. Брвеница, тетовско“. 5 февруари 2007. Посетено на 2010-08-23.