Црква „Св. Атанасиј“ - Брвеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Sv. Atanasij in Brvenica 09.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Брвеничка
Местоположба

Место Брвеница
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Изградба 1922
Осветување 1930
Архитектонски опис

Свети Атанасиј претставува главната селска црква во тетовското село Брвеница. Црквата е изградена во 1922 година, а осветена во 1930 година. Подигната е врз темели на црква од 1628 година, исто така посветена на Атанасиј I Александриски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архиерејска Божествена Литургија во чест на свети Атанасиј Александриски во с. Брвеница, тетовско“. 5 февруари 2007. Посетено на 2010-08-23.