Црква „Св. Атанасиј“ - Волковија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Sv. Atanasij od Volkovija 06.JPG
Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба
Населено место Волковија (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј е гробјанска црква во тетовското село Волковија[1]. Патронот на црквата се прославува на 31 јануари. Во дворот на црквата се наоѓаат селските гробишта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловска, Лилјана (7 јануари 2008). „Жителите на Волковија денес имаа причина за двојно слајве“. КИСС ТВ. Посетено на 2010-05-03.