Црква „Св. Недела“ - Теново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недена
Sv. Nedela - Tenovo.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Теново
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис
За време на изградбата на црквата (9 октомври 1935 година)

Света Недела — манастирска црква во близина на тетовското село Теново. Се наоѓа на месноста Осојница на Сува Гора. Сегашниот објет е изграден некаде во 1930-те години. Црквата повеќепати била цел на кражби каде биле украдени пари и 9 вредни икони[1]. Патрониот празник на црквата се слави во четвртата недела од велигденскиот пост[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Крадци градат икони по список“. Вест. Посетено на 2010-05-02.[мртва врска]
  2. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-02.