Црква „Св. Недела“ - Теново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недена
Sv. Nedela - Tenovo.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба
Населено место Теново
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“
За време на изградбата на црквата (9 октомври 1935 година)

Црквата Света Недела е манастирска црква во близина на тетовското село Теново. Се наоѓа на месноста Осојница на Сува Гора. Сегашниот објет е изграден некаде во 30те години на 20 век. Црквата повеќе пати била цел на кражби каде биле украдени пари и 9 вредни икони[1]. Патрониот празник на црквата се слави во четвртата недела од велигденскиот пост[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Крад­ци крадат икони по список“, Вест (посет. 2 мај 2010 г). (на македонски)
  2. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“ (македонски). Архиерејско намесништво Тетово. конс. 2010-05-02.