Црква „Св. Никола“ - Теново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Никола
Church St. Nikola in Tenovo, Macedonia.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Теново
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главната селска црква во тетовското село Теново. Патронот на црквата е Свети Никола, кој се одбележува на 19 декември[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-02.