Подбреге

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Подбреѓе)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подбреге
Подбреге is located in Македонија
Подбреге
Местоположба на Подбреге во Македонија
Координати 42°3′46″N 21°7′18″E / 42.06278° N; 21.12167° E / 42.06278; 21.12167Координати: 42°3′46″N 21°7′18″E / 42.06278° N; 21.12167° E / 42.06278; 21.12167
Општина Јегуновце
Население 179 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28058
Надм. вис. 384 м
Подбреге на општинската карта
Подбреге во Општина Јегуновце.svg

Атарот на Подбреге во рамките на општината

Подбреге или Подбреѓе — село во Општина Јегуновце, во околината на градот Тетово.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Инаку тетовското село Подбреѓе се наоѓа на потегот помеѓу селата Јанчиште и Јегуновце, од левата страна на реката Вардар, на надморска височина од 395 м[1].

Историja[уреди | уреди извор]

Ова село во турскиот период било градска населба во Долни Полог, и било место каде што имало касапница, бањи, ќерамидница и црква, за коишто постојат и монументални и пишани археолошки сведоштва. Најстарите податоци за постоењето на ова село датираат уште од 1321 година[1].

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 179 жители. Следува табела на националната структура на населението:[2]

Националност Вкупно
Македонци 161
Турци 0
Роми 16
Албанци 0
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
останати 1

Родови[уреди | уреди извор]

Подбреге е македоско-ромско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

 • Македонски родови во селото се:
 • Грашаровци (2 к.) стари доселеници, не знаат точно од каде се доселени. Имаат роднини во селото Јегуновце.
 • Кромидаровци (7 к.) доселени се од соседното сега раселено село Пештера на планината Жеден. Имале иселеници во Тетово, каде изумреле.
 • Рикаловци (2 к.) доселени се од селото Кучково, скопско, го знаат следното родословие: Стојан (жив на 70 г. во 1940-тите) Анто-Столе-Ристо, кој се доселил во селото. Имаат иселеници во Јегуновце и во Прељубиште.
 • Митревци (3 к.) доселени се во 1916 година од селото Врбештица кај Сириниќ.
 • Синиковци (2 к.) доселени се од селото Севце кај Сириниќ.
 • Орќевци или Вељовци (2 к.) не знаат од каде се доселени.
 • Сане (1 к.) доселени се во 1916 година од селото Раотинце, таму припаѓале на родот Младеновци.
 • Јовчевци (2 к.) доселени се во 1919 година од селото Вратница, во Вратница им се род Василевци.
 • Богдановци (1 к.) доселени се исто така од селото Вратница, подалечно потекло имаат од Старо Село.
 • Савевци (2 к.) доселени се во 1920 година од селото Беловиште, таму припаѓале на родот Марковци.
 • Јанковци (1 к.) доселени се од селото Одри, таму имаат роднини.
 • Перовци (1 к.) по потекло се од Горна Морава, од каде прво се населиле во Тетово, па од таму во Подбреге.
 • Богојевци (1 к.) доселени се од селото Одри во 1942 година, во Одри имаат роднини.
 • Ромски родови во селото се:
 • Таировци (3 к.) доселени се од Стар Качаник на почетокот на 20 век, по дома зборуваат албански.
 • Садрија (1 к.) доселени се кога и Таировци, само не знаат од каде, зборуваат албански.
 • Синановци (1 к.) доселени се од некое село во Дреница, зборуваат албански.
 • Турци:
 • Абазовци (1 к.) доселени се од Тетово.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Црквата „Св.Архангел Михаил“ во Подбреге
Цркви

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 2119 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 143 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Манастириште — старохристијанска базилика и средновековна црква, се наоѓа на околу 2 км западно од селото, во близина на железничката пруга[6]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Осветување на новоизградената црква на свети Архангел Михаил во село Подбреѓе“. МПЦ - ОА. 9 октомври 2007. Посетено на 2010-04-28.
 2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 3. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 6. „СТУДИЈА ЗА ОЦЕНКА НА ВЛИЈАНИЕТО НА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА И ИЗГРАДБАТА НА 110 KV ДВ "ТС СКОПЈЕ 1 - ТС ЈУГОХРОМ - ТС ТЕТОВО 1" ВРЗ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА“. ЕСМ. Посетено на 2010-04-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]