Полошки Регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полошки Плански Регион
Регион
Logo of Polog Region.svg
Грб
Потекло на името: Името потекнува од името на Полошката Котлина
Земја Македонија Македонија
Површина 2,416 км2
Население 304,125 (2002)
Основано 2009
Часовен појас UTC+1
Повикувачки бр. 044
Oпштини 9
Седиште Његошева 2, 1200 Општина Тетово
Раководител Фатмир Саити
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Портал: http://www.rdcpolog.mk

Официјално мрежно место

Полошки Регион — еден од осумте статистички региони на Република Македонија. Регионот се наоѓа во северозападниот дел од државата и се граничи со Косово и Албанија и внатрешно со Југозападниот и Скопскиот Регион. Главен центар на регионот е градот Тетово. Наречен е по областа Долни Полог.

Општини[уреди | уреди извор]

Карта на општините.

Полошкиот Регион е поделен на девет општини:

  1. Coat of arms of Bogovinje Municipality.svg Боговиње
  2. Coat of arms of Municipality of Brvenica.svg Брвеница
  3. Coat of arms of Vrapčište Municipality.svg Врапчиште
  4. Coat of arms of Gostivar Municipality.svg Гостивар
  5. Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
  6. Coat of arms of Jegunovce Municipality.svg Јегуновце
  7. Coat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
  8. Coat of arms of Tearce Municipality.svg Теарце
  9. Coat of arms of Tetovo Municipality, Macedonia.svg Тетово

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографска карта на регионот.

Население[уреди | уреди извор]

Моменталната бројка на населението на полошкиот регион изнесува 304.125 жители.

Попис Население Промена
1994 282.432 н/п
2002 304.125 +8,24 %

Најголеми населени места[уреди | уреди извор]

Најголемите населени места се:

Ранг Населено место Население
1 Тетово 52.915
2 Гостивар 35.847
3 Мала Речица 8.353
4 Чегране 6.748
5 Боговиње 6.328
6 Челопек 5.287
7 Добри Дол 5.223
8 Врапчиште 4.874
9 Камењане 4.834
10 Пирок 4.701

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Полошкиот Регион е единствен регион во Македонија каде Македонците не се мнозинство. Етничките групи се:

Број %
Вкупно 304.125 100
Албанци 222.679 73.21
Македонци 57.079 18.76
Турци 16.386 5.38
Роми 4.194 1.37
други 3.178 1.04

Поврзано[уреди | уреди извор]