Мала Речица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Речица
Mala i Golema Rečica.JPG
Мала Речица is located in Македонија
Мала Речица
Местоположба на Мала Речица во Македонија
Мала Речица на интерактивна карта

Координати 41°59′33″N 20°57′28″E / 41.99250° СГШ; 20.95778° ИГД / 41.99250; 20.95778Координати: 41°59′33″N 20°57′28″E / 41.99250° СГШ; 20.95778° ИГД / 41.99250; 20.95778
Општина Тетово
Население 8.353 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1201
Шифра на КО 28044
Мала Речица на општинската карта
Мала Речица во Општина Тетово.svg

Атарот на Мала Речица во рамките на општината
Commons-logo.svg Мала Речица на Ризницата


Мала Речица — село во Општина Тетово, во непосредна близина на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа јужно од градот Тетово, оддалечено само 3 километри од центарот на градот, со што може да се смета и како негово предградие. Се наоѓа на 460 метри надморска височина.

Историја[уреди | уреди извор]

За настанокот на името на Мала Речица се врзува легендата со овчарот Невен Пејо. На Шар Планина недалеку од Тетово постоело место со повеќе богати извори на минерална вода на кои често навраќал овчарот Невен Пејо со своето стадо, да пладнува под сенките на костените и да пие ладна планинска вода. Под изворите со кисела вода, градинарите подигнале убави овоштарници, а тука почнале да градат и куќи. Тука настанало селото Мала Речица кое до денешен ден е познато по најдобрите градинари во Полог[2].

Од поновата историја Мала Речица ќе биде запаметена по отворањето на нелегалниот парауниверзитет на албански јазик во 1994 година[3]. По непочитувањето на одлуката на Владата за негово затворање, во 1995 година следеше полициска акција и масовни нереди во кои загинало едно лице.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Голема Речица живееле 300 жители, сите Албанци.[4]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година, Мала Речица — село во Долнопалчишка општина и има 60 куќи со 408 жители Албанци.[5]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 8.353 жители и претставува едно од најголемите села во Македонија. Следува табела на националната структура на населението:[6]

Националност Вкупно
Македонци 1
Албанци 8.321
Турци 4
Роми
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
останати 26

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[7]

Година 1900 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 300[4] 408[5] 610 671 957 1.963 3.853 7.005 8.353

Родови[уреди | уреди извор]

Мала Речица е албанско село.

Најстариот албански род во тетовското село Мала Речица е Кичик (50 куќи). Потекнува од родот Красниќ во северна Албанија. Овде најпрвин дошол нивниот предок Асан, додека неговиот брат Фазлија тогаш се населил во некое тетовско село близу Мала Речица и таму основал посебен род- Фазлие (14 куќи). Доселени се кон крајот на 18-от век.[8]

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 1989, 1989/1, 1990, 1990/1, 1991, 1991/1, 1992, 1992/1, 1993, 1993/1, 1994 и 1994/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на земјоделско училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 7.790 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

 • Сервет Авзиу (р. 1 октомври 1946) - македонски политички деец, новинар и стопанственик.
 • Бедредин Ибраими (р. 1952) - македонски политичар, поранешен вицепремиер и министер во Владата на Македонија од 1998 година
 • Абдулменаф Беџети - универзитетски професор

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Поп-Јовановски Апостол Македонски народни легенди.НИО „Студентски збор“, Скопје, 1986 г. стр.33
 3. http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2313&stID=25776[мртва врска]
 4. 4,0 4,1 Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 213. ISBN 954430424X.
 5. 5,0 5,1 Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. – София, 1929, стр. 22.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 8. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 10 стр.
 9. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]