Југоисточен Регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Југоисточен Плански Регион
Регион
Logo of Southeastern Region, North Macedonia.svg
Грб
Потекло на името: Името потекнува од местоположбата во Републиката.
Земја Македонија Македонија
Површина 2,739 км2
Население 171,416 (2002)
Основано 2009
Часовен појас UTC +1
Повикувачки бр. 034
Oпштини 10
Седиште Струмица
Раководител Жулиета Ѓуркова
Контакт 034/ 340-139
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Портал: Официјално мрежно место

Југоисточен Регион — еден од осумте статистички и плански региони на Македонија.[1] Овој регион се наоѓа во југоисточниот дел на државата и се граничи со Бугарија на исток и Грција на југ и внатрешно со Вардарскиот и Источниот Регион.

Регионот ги опфаќа Струмичко-радовишката и Гевгелиско-Валандовската котлина, односно сливното подрачје на Струмичката река и долното сливно подраќје на реката Вардар. Неговата површина е 2.739 квадратни километри или 11 проценти од територијата на Република Македонија.

Главен град на регионот е Струмица.

Општини[уреди | уреди извор]

Карта на општините.

Во овој регион има 10 општини, и тоа:

 1. Coat of arms of Bogdanci Municipality.svg Богданци
 2. Coat of arms of Bosilovo Municipality.svg Босилово
 3. Coat of arms of Valandovo Municipality.svg Валандово
 4. Coat of arms of Vasilevo Municipality.svg Василево
 5. Coat of arms of Gevgelija Municipality.svg Гевгелија
 6. Coat of arms of Dojran Municipality.svg Дојран
 7. Coat of arms of Konče Municipality.svg Конче
 8. Coat of arms of Novo Selo Municipality (2014).svg Општина Ново Село
 9. Coat of arms of Radoviš Municipality.svg Радовиш
 10. Coat of arms of Strumica Municipality.svg Струмица

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографска карта на регионот.

Население[уреди | уреди извор]

Моментално оваа област има 171.416 жители.

Попис Население Промена
1994 167.941 н/п
2002 171.416 +3,13 %

Најголеми населени места[уреди | уреди извор]

Ранг Населено место Население
1 Струмица 35.311
2 Радовиш 16.223
3 Гевгелија 15.685
4 Богданци 6.011
5 Валандово 4.402
6 Ново Село 2.756
7 Куклиш 2.532
8 Муртино 2.209
9 Василево 2.174
10 Банско 1.992

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Најголемата етничка група во овој регион се Македонците.

Број %
Вкупно 171.416 100
Македонци 154,957 90.39
Турци 12,661 7.38
Срби 1,194 0,69
други 2,604 1.51

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Македонија и официјално поделена на региони“. Архивирано од изворникот на 2009-10-05. Посетено на 2010-11-01.