Богданци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богданци
Град
Bogdanci.jpg
Знаме на Богданци
Знаме
Грб на Богданци
Грб
Богданци is located in Македонија
Богданци
Богданци
Местоположба на Богданци во Македонија
Координати: 41°12′N 22°34′E / 41.200° СГШ; 22.567° ИГД / 41.200; 22.567Координати: 41°12′N 22°34′E / 41.200° СГШ; 22.567° ИГД / 41.200; 22.567
ДржаваРепублика Македонија
РегионЈугоисточен Регион
ОпштинаОпштина Богданци
Управа
 • ГрадоначалникБлаже Шапов (СДСМ)
Надм. вис.&0101010101010101010101010101010999999980−90 м
Население (2002)
 • Вкупно6,011
Часовен појасUTC+1
 • Лете (ЛСВ)UTC+2 (UTC)
Повик. бр.+389 034
Рег. таб.GE
Мреж. местоwww.bogdanci.gov.mk

Богданциград во јужниот дел на Република Македонија. Сместен е во источниот дел на Гевгелиско-валандовската Котлина, односно областа Бојмија, на патот помеѓу Гевгелија и Дојран. Има улога на административен центар на Општина Богданци.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Богданци е големо село во составот на Гевгелиската каза во Отоманското Царство.

Во селото во 1895 – 1896 година е основан комитет на ВМОРО, на чело со учителот Атанас Тодев од Мачуково, а по него учителите Иван Бардаров од Штип, Сава Михајлов, Христо Трајков Лисичков, Стефан Попиванов и Христо Гонов.[1]

Тогашното село било тешко оштетено при валандовскиот земјотрес во 1931 година.[2]

На 11 јуни 2017 година граѓаните на Општина Богданци на референдум се изјасниле против отворање на рудници и рударски комплекси за металични минерални суровини.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Богданци се наоѓа во областа Бојмија, на источниот крај на Гевгелиско-валандовската котлина, од десната страна на Стара Река, на надморска височина од околу 80 м. Преку Богданци води регионален пат кој на југозапад го поврзува со Гевгелија (11 км), а на североисток со Нов Дојран и Дојранското Езеро. Климата е изменето средоземна.

Атарот на Богданци зафаќа површина од 6.700 ха, од кои под обработливи површини се 1.561,4 ха, пасиштата зафаќаат 2.107,7 ха, и на шумите отпаѓаат 2.719,5 ха.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Богданци живееле 3.560 жители, од кои 2.540 Македонци, 900 Турци и 120 Роми.[4]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Богданци имало 3.184 Македонци, кои биле поделени на 1.400 под врховенството на Бугарската егзархија, 1.480 патријаршисти гркомани, 144 патријаршисти србомани и 144 унијати.[5]

Според Димитар Гаџанов во 1916 година во Богданци имало 3.247 жители, од кои 2.510 Македонци и 737 Турци.[6]

Според пописот на населението од 2002 година, во градот имало 6.011 жители и спаѓал во групата на мали градови.

Етнички гледано, населението е составено од:[7]

Народи[8]
Македонци
  
95,8 %
Срби
  
2,93 %
Турци
  
0,8 %
други
  
0,3 %
Власи
  
0,07 %
Албанци
  
0,03 %
Роми
  
0,02 %
Народ Вкупно
Македонци 5 761
Турци 48
Роми 1
Албанци 2
Власи 4
Срби 176
Бошњаци 0
други 19
Јазик

Во градот се зборуваат следниве јазици:[8]

Јазици[8]
македонски
  
96,7 %
српски
  
2,1 %
турски
  
0,8 %
други
  
0,4 %
влашки
  
0,03 %
албански
  
0,02 %
ромски
  
0,02 %
Јазик Говорници Удел (%)
македонски 5.813 96,7
албански 1 0,02
турски 48 0,8
ромски 1 0,02
влашки 2 0,03
српски 124 2,1
други 22 0,4
Вероисповед

Во Богданци се застапени следните верски групи:[8]

Вероисповед[8]
православие
  
95,7 %
католицизам
  
2,7 %
ислам
  
0,9 %
други
  
0,7 %
протестантство
  
0,03 %
Вероисповед Верници Удел (%)
православни 5.752 95,7
муслимани 54 0,9
католици 160 2,7
протестанти 2 0,03
други 43 0,7

Низ годините ова било вкупното население и етничка припадност на населението во градот Богданци:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19483.027—    
19532.951−2.5%
19613.290+11.5%
19714.152+26.2%
ГодинаНас.±%
19815.361+29.1%
19915.911+10.3%
19946.031+2.0%
20026.011−0.3%
Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 3.027
1953 2.940 0 0 0 0 8 3 2.951
1961 3.253 3 0 19 15 3.290
1971 3.964 6 0 0 162 20 4.152
1981 5.080 3 34 0 0 214 30 5.361
1991 5.606 4 56 1 0 211 33 5.911
1994 5.778 3 87 1 0 153 9 6.031
2002 5.761 2 48 1 4 176 0 19 6.011

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948-2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Училишта
Црквата „Св. Атанасиј“
Верски објекти
Граѓански здруженија

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Борбите в Македония – Спомени на отец Герасим, Георги Райков, Дельо Марковски, Илия Докторов, Васил Драгомиров“, Борис Йорданов Николов, ИК „Звезди“, 2005 г., стр. 49 – 50, ISBN 9549514560
  2. Порта3 (2017-12-21). „Разурнувачкиот земјотрес во Валандово од 1931 година“. Порта3 - градежништво, архитектура и екологија. Посетено на 2021-10-08.
  3. „Профил на Општина Богданци“. Архивирано од изворникот на 2013-08-29. Посетено на 2013-09-04.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 151.
  5. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 194-195.
  6. Стојмилов, Александар; Апостоловска - Тошевска, Билјана (2016). Социоекономска географија на Република Македонија (PDF) (изд. II доп..). Скопје: Природно-математички факултет. стр. 91. ISBN 9989-668-50-7.
  7. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 3 март 2016.
  9. „Η Ελληνικη Αντισταση στη Μακεδονια 1904-1908“. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2010-04-25.
  10. „Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα“. Архивирано од изворникот на 2011-10-05. Посетено на 2010-04-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Одредници од Богданци
Миравци Валандово
 
Кованец
Compasspoint-nw.png С Compasspoint-ne.png
З RoseVents.svg И
Compasspoint-sw.png Ј Compasspoint-se.png
Нов Дојран
Гевгелија Стојаково
 
Стар Дојран