Болован

Координати: 41°13′00″N 22°37′57″E / 41.21667° СГШ; 22.63250° ИГД / 41.21667; 22.63250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Болован
Болован во рамките на Македонија
Болован
Местоположба на Болован во Македонија
Болован на карта
Координати 41°13′00″N 22°37′57″E / 41.21667° СГШ; 22.63250° ИГД / 41.21667; 22.63250
Регион Југоисточен
Општина Богданци
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 153 м
Болован на општинската карта

Атарот на Болован во рамките на општината
Болован на Ризницата

Болован — историско село во Гевгелиско, денес на територијата на Општина Богданци.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во областа Трнова (во Бојмија), на неколку километри североисточно од градот Богданци во правец на Фурка, над денешното езеро Паљурци.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Болован било село во Гевгелиската каза. Според Димитар Гаџанов во 1916 г. во селото Ворован живееле 458 Турци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Грци.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 246.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]