Побрегово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Побрегово
Побрегово is located in Македонија
Побрегово
Местоположба на Побрегово во Македонија
Побрегово на интерактивна карта

Координати 41°09′50″N 22°35′16″E / 41.16389° СГШ; 22.58778° ИГД / 41.16389; 22.58778Координати: 41°09′50″N 22°35′16″E / 41.16389° СГШ; 22.58778° ИГД / 41.16389; 22.58778
Регион Југоисточен
Општина Богданци
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 88 м
Побрегово на општинската карта
Побрегово во Општина Богданци.svg

Атарот на Побрегово во рамките на општината
Commons-logo.svg Побрегово на Ризницата


Побрегово — историско село во Гевгелиско, денес во атарот на с. Стојаково, Општина Богданци.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во областа Трнова (во Бојмија), на неколку километри североисточно од градот Богданци во правец на Стојаково. Низ месноста тече повремениот водотек Побрешка Река.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Побрегово било турско село во Гевгелиската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Побрегово имало 215 жители Турци.[1]

Според Димитар Гаџанов во 1916 г. во селото живееле 80 Турци и 14 Македонци.[2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]