Барданов Камен (Богданци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барданов Камен
археолошко наоѓалиште
Барданов Камен is located in Македонија
Барданов Камен
Местоположба на Барданов Камен во Македонија
Местоположба 41°12′23″N 22°33′03″E / 41.20639° СГШ; 22.55083° ИГД / 41.20639; 22.55083Координати: 41°12′23″N 22°33′03″E / 41.20639° СГШ; 22.55083° ИГД / 41.20639; 22.55083
Основни податоци
Место Богданци
Општина Богданци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Барданов Каменархеолошко наоѓалиште кај градот Богданци. Претставува населба од римско време.

На 500 м западно од градот се среќаваат грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Света Гора — населба и некропола од доцнантичкото време и старохристијанска базилика
  • Тумба — некропола од доцноантичкото време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 101. ISBN 9989-649-28-6.