Зад Камен (Стојаково)

Координати: 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зад Камен


Местоположба 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750
Основни податоци
Место Стојаково
Општина Богданци
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Зад Камен археолошко наоѓалиште во богданското село Стојаково. Претставува археолошки наод - населба од доцната антика. На 1,5 км западно од селото, на површина од 150 × 100 м, во нивите на Д. Поптошев и други се гледаат грамади од градежен камен, фрагменти од тегули и имбрекси, како и фрагменти од керамички садови, питоси, а најдена е и една монета на Константин.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 114, ISBN 9789989101069