Прејди на содржината

Друмот I (Стојаково)

Координати: 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Друмот I


Местоположба 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750
Основни податоци
Место Стојаково
Општина Богданци
Тип

 мост


Портал „Археологија“

Друмот I археолошко наоѓалиште во богданското село Стојаково. Претставува археолошки наод - мост од римско време. На 1,5 км северозападно од селото, на селскиот пат што води на север за Ѓавато и понатаму за Грчиште и Марвинци, а на југ за Араџан, Кукуш и Солун се наоѓа еднолачен мост од кој се гледа само горниот дел - косо поставени аморфни плочести камења.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 114, ISBN 9789989101069