Голема Чешма (Селемли)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Чешма
археолошко наоѓалиште
Голема Чешма is located in Македонија
Голема Чешма
Местоположба на Голема Чешма во Македонија
Местоположба 41°08′29″N 22°36′57″E / 41.14139° СГШ; 22.61583° ИГД / 41.14139; 22.61583Координати: 41°08′29″N 22°36′57″E / 41.14139° СГШ; 22.61583° ИГД / 41.14139; 22.61583
Основни податоци
Место Селемли
Општина Богданци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голема Чешмаархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското селото Селемли, Општина Богданци. Претставува населба од доцната антика.

Јужно од селото, во близина на вештачкото Селемлиско Езеро, во плантажите на поранешен „Винојуг“ се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал: тегули, имбрекси и многу кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 113. ISBN 9989-649-28-6.