Друмот II (Стојаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Друмот II


Местоположба 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750Координати: 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750
Основни податоци
Место Стојаково
Општина Богданци
Тип

 мост


Портал „Археологија“

Друмот IIархеолошко наоѓалиште во богданското село Стојаково. Претставува археолошки наод - мост од римско време. На 1 км северозападно од селото, на селскиот пат за Ѓавато, Грчиште и Марвинци на север и за Араџан, Кукуш и Солун на југ се наоѓа еднолачен мост, до темето затрупан. Косо поставуваните плочести (аморфни) камења претставуваат калдрма.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 114, ISBN 9789989101069