Мамино (Ѓавато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мамино

Карта

Местоположба 41°13′45″N 22°32′07″E / 41.22917° СГШ; 22.53528° ИГД / 41.22917; 22.53528Координати: 41°13′45″N 22°32′07″E / 41.22917° СГШ; 22.53528° ИГД / 41.22917; 22.53528
Основни податоци
Место Ѓавато
Општина Богданци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Маминоархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ѓавато, Општина Богданци. Претставува утврдена населба од доцната антика.

На 4 км северно од селото, на висок рид со зарамнето плато, кој доминира над околината, се забележуваат темели од одбранбен бедем кои на некои места достигнуваат височина и до 1,20 м. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Најдени се и монети од VI век.[1]

Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.