Сред Село (Стојаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село


Местоположба 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750Координати: 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750
Основни податоци
Место Стојаково
Општина Богданци
Тип

 населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во богданското село Стојаково. Претставува археолошки наод - населба од железно време Во дворот на Р. Џоров се откриени фрагменти од керамички садови со груба фактура, рачно работени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 114, ISBN 9789989101069