Тумба (Богданци)

Координати: 41°12′43″N 22°33′33″E / 41.21194° СГШ; 22.55917° ИГД / 41.21194; 22.55917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°12′43″N 22°33′33″E / 41.21194° СГШ; 22.55917° ИГД / 41.21194; 22.55917
Основни податоци
Место Богданци
Општина Богданци
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште кај градот Богданци. Претставува некропола од доцната антика.

На 2,5 км северозападно од селото, во нивата на Ристо Џалев се откриени повеќе гробови. Во 1990 г. Музејот од Гевгелија извршил мали заштитни ископувања при што се откриени два гроба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Барданов Камен — населба од римско време
  • Света Гора — населба и некропола од доцнантичкото време и старохристијанска базилика

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 101. ISBN 9989-649-28-6.